Biuletyn informacji publicznej
menu

Wycieczka do Hollyłodzi

Uczniowie ze Szkolnego Klubu Filmowego spędzili dwa dni w Łodzi, mieście nazywanym stolicą polskiego kina.

Łódź to bardzo ważne miejsce na filmowej mapie Polski. Tu znajduje się Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, tu swą siedzibę ma Muzeum Kinematografii, tu znajduje się słynna wytwórnia filmów animowanych Se-ma- for. W tym mieście studiowali najsłynniejsi polscy reżyserzy, aktorzy i operatorzy filmowi. Nazywanie Łodzi Hollyłodzią nie jest więc przypadkowe…

W dwudniowej wycieczce uczestniczyli przede wszystkim gimnazjaliści biorący udział w spotkaniach Szkolnego Klubu Filmowego, a całość była jednym z najważniejszych punktów realizacji programu „Mądre kino na temat…”. Grupa ponad 40 osób miała okazję poznać w inny sposób niż na lekcjach historię kina fabularnego i animowanego, przejść się korytarzami filmowej uczelni, siąść na słynnych schodach, na których czas spędzali (i z których dla rozrywki skakali) m.in. Andrzej Wajda czy Roman Polański, poznać anegdoty dotyczące sław polskiego kina, zrobić wspólne zdjęcie ze znanym reżyserem Filipem Bajonem, stanąć twarzą w twarz (?) z Reksiem czy Misiem Uszatkiem i nakręcić krótki film techniką poklatkową.

Łódź to nie tylko kino. To również np. odnowiony dworzec Łódź Fabryczna i ulica Piotrkowska, jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Jej część deptakową uczniowie oczywiście pokonali pieszo, a z północnego krańca Piotrkowskiej blisko było do centrum handlowego Manufaktura, zlokalizowanego na terenie odrestaurowanego kompleksu fabrycznego. Dawna Łódź kojarzyć się może przede wszystkim z przemysłem włókienniczym i mnóstwem obiektów przeznaczonych na hale produkcyjne. Spora część tych budynków czeka na renowację. Urodą nie grzeszą również inne budowle tego jednego z największych miast Polski. Dobrym pomysłem na zatuszowanie pewnych mankamentów są murale, które pokrywają ściany wielu kamienic i bloków. Prace artystów z różnych stron świata tworzą współtworzą specyficzny klimat Łodzi.